Druhá futsalová liga potřetí aneb Hodnocení sezóny 2012/13

Druhá futsalová liga potřetí aneb Hodnocení sezóny 2012/13

V sezóně 2012/2013 skončila FK Boca Chotěboř v tabulce druhé futsalové ligy (skupina Západ) na krásném 4.místě za Libercem, a to jen kvůli horší bilanci vzájemných zápasů. Oproti loňské sezóně si tak chotěbořský tým o jeden stupínek polepšil.

Hned na začátek hodnocení sezóny 2012/2013 nutno říct, že tento rok se Boce velmi podařil. Bylo znát herní zlepšení, v poháru ČMFS se podařilo postoupit do celostátní soutěže, mezi posledních šestnáct celků z celé republiky. Ve druhé lize "A" tým Bocy až do konce soutěže bojoval o medailové umístění. To vše mělo pozitivní dopad na mužstvo a pohodu v něm. Chotěbořský tým získal nakonec oproti loňsku o osm bodů více a vzhledem na okolnosti na nedomácí prostředí (Havl. Brod a Ledeč) považuje tuto sezónu jako dosud nejpovedenější.

Autor těchto řádků bohužel nebyl přítomen na většině zápasů této sezóny, a tak jsme poprosili o pomoc s hodnocením jejího průběhu lidi nejpovolanější- tj. přímo hráče či funkcionáře oddílu.

Trenér Martin Jakeš oceňuje obzvláště fakt, že se celá sezóna nesla v duchu vyrovnaných výkonů: „Určitě tomu přispěla stabilizace kádru a pohoda v týmu, ke které pomohly dobré výsledky. Hráči mohli čerpat zkušenosti z mnoha těžkých zápasů, které v minulosti odehráli. Zajímavým faktem je i to, že jsme ani jeden zápas neodehráli ve stejném složení, což ukazuje na vyrovnanost v týmu.

V rámci našeho hodnocení začněmě nejdříve trochou statistiky. Neutuchající aktivitou a bojovností se na hřišti i v kanadském bodování prezentoval Ondřej Staněk s 31 body 18 + 13, který byl těsně následován Pavlem Novotným 30 (20+10), Martinem Doležalem 26 (18+8), Tomášem Novotným 25 (17+8) a Martinem Odvářkou 24 (11+12) a z obránců to byl Martin Somerauer 21 (12+9) a Miloš Moravec 17 (14+3). Nejproduktivnější byl Pavel Novotný s 20 zásahy. Dále Doležal 18, Staněk 18, Novotný T. 17, Moravec 14.

V týmu se celkem vystřídalo 20 hráčů. Zde je výčet odehraných zápasů z 22 možných: Staněk 21z, Hromádka 20z, Moravec 18z, Novotný P.17z, Novotný T.15z, Doležal 15z, Somerauer 15z, Klimeš 14z, Odvářka R. 14z, Benc 13z, Čapek M. 11z, Pátek 10z, Odvářka M. 7z, Čáp 7z, Dostálek 4z., Chalupa 3z, Veselý 2z, Ďoubal 1z, Vítek 1z, Běloušek 1z.

Na chodu týmu se jako každoročně podílelo mnoho dalších lidí, které v tomto textu nebudeme jmenovat všechny, jelikož bychom určitě na někoho zapomněli. Jedná se o trenéry, činovníky, zdravotníky, časoměřiče, kameramany a další pořadatele, bez jejichž pomoci by nebylo možné sezónu zvládnout. Zvýrazníme tedy jenom tři nejdůležitější jména, která se o úspěšnou sezónu zasloužila asi nejvíce: Martin Jakeš, Libor Hromádka a Kamil Křivský. Kamil se vždy skvěle postaral o veškeré „bafuňářské“ aktivity, Martin s Liborem pak dokázali z pozice trenérů mužstvo dobře připravit na každý zápas. Povedlo se to i díky důkladnému rozboru hry jednotlivých soupeřů, podle které pak ladili na každý zápas nejvhodnější taktiku. Děkujeme ale samozřejmě všem, kteří Boce dobrovolně a v podstatě zadarmo věnují obrovské množství času, velmi si toho vážíme…

Mimo ligy účinkovala Boca i ve futsalovém poháru. V sezóně 2011/2012 jsme prohráli v Otrokovicích a skončili jsme tak na 8. až 16. místě v poháru ČMFS. V sezóně letošní jsme se do stejné fáze poháru probojovali znovu a v srpnu bychom se měli dozvědět jméno dalšího soupeře.

Chotěbořský futsalový klub odehrál během sezóny v domácích halách i na hřišti soupeřů mnoho divácky atraktivních a zajímavých zápasů. Třeba divoká přestřelka v Litoměřicích 10:10 nebo jasné domácí vítězství z Dobříchovicemi 15:3.

Pro zajímavost přidáváme pár zajímavých postřehů z celé sezóny:

  • letos jsme v kuse prohráli nejvíce tři zápasy v řadě a to hned zkraje sezóny, naopak nejdelší vítězná šňůra pěti zápasů byla zase na samém konci
  • máme špatné začátky utkání, hodně branek jsme dostávali v prvních minutách hry
  • za celou sezónu nemáme ani jeden zápas s čistým kontem obdržených branek, i když např. v zápase v Benešově k tomu nebylo daleko
  • celkem tři poločasy ze čtyřiačtyřiceti se nám nepodařilo vstřelit branku, gól jsme pak nedostali v pěti poločasech
  • máme lepší druhou polovinu zápasu (1.pol . 11-5-6, 38b, 56:48; 2.pol. 16-1-5, 49b, 77:44)
  • letos jsme na rozdíl od loňská nebyli vyrovnaným protivníkem soupeřům tabulkově před námi (Hradec 0b (7:12), Mělník 3b (9:8), Liberec 0b (8:16)), těsně za námi Česká Lípa 0b (9:13) , což nás stálo lepší umístění

O hodnocení sezóny jsme požádali i předsedu klubu a šéftrenéra celého oddílu Martina Jakeše. Zde tedy přinášíme odpovědi na některé z našich zvídavých otázek, přičemž s některými odpověďmi mu pomáhali ostatní hráči z týmu…

Pojďme se podívat společně na uplynulou sezónou druhé ligy. Boca v ní získala více bodů než v loňské sezóně, co tomu jakožto osoba nejpovolanější říkáš?
Martin Jakeš: Jsem za to samozřejmě velmi rád. Myslím, že všichni hráči dokázali prodat své zkušenosti z loňské sezóny ve druhé lize. Dařilo se nám zvládat utkání po taktické stránce a oproti loňsku jsme zapracovali spíše na útočné fázi, odměnou nám bylo to, že jsme byli druhým nejproduktivnějším týmem. Dopad to samozřejmě mělo na defenzivní činnost týmu, ale i tak jsme inkasovali o pět branek méně než v předešlé sezóně. Nicméně kluky tento herní styl víc bavil a to je pozitivní hlavně vzhledem k budoucnosti. Jediné co mě vyloženě mrzí, jsou dva ztracené dobře rozehrané zápasy s Českou Lípou a Litoměřicemi, které jsme měli dotáhnout do vítězného konce. Bohužel jsme měli v těchto zápasech krátkodobé výpadky koncentrace a ty nás stály body a lepší umístění.

Oproti loňské sezóně měla Boca zápornou bilanci s týmy v popředí tabulky, ale s celky ze spodní části tabulky se naopak body vůbec neztrácely, co za tím vězelo?
Miloš Moravec: Myslím, že to trochu souvisí s odpovědí na předchozí otázku. Proti kvalitnějším týmům jsme se snažili hrát otevřenější futsal, ale zde se projevil lepší potenciál v zakončování brankových situací a někdy možná chybělo i to pověstně štěstíčko. Kdybychom proměňovali alespoň 70% vypracovaných možností, tak by výsledky byly určitě lepší. Proti loňsku jsme změnili styl, a to přineslo své ovoce. V dřívějších sezónách jsme měli problémy s tvořením hry proti “slabším týmům“, letos to už v tomto směru bylo mnohem lepší.

Co můžeš říci o současném kádru Bocy, překvapil tě někdo ať už v pozitivním nebo negativním směru? Do klubu přišli někteří noví hráči, jak hodnotíš jejich přínos? Bude se hráčský kádr do další sezóny dále měnit?
Martin Jakeš: Náš tým je sestavován systematicky dle výkonnosti, ale velkou váhu dáváme též na charakter hráče. Chceme, aby každý dobře zapadl do týmu. Bohužel se nám před sezónou zranili Dušan Čapek a Roman Vítek, kteří jsou oba velmi kvalitní hráči. Škoda i našeho několikaletého lídra Romana Provazníka, kterému jeho fotbalové povinnosti zabránily více se futsalu věnovat. Nicméně tím více prostoru dostali ostatní a rozhodně nezklamali. Svými výkony mě velmi potěšil P.Novotný, který roste ve velmi kvalitního futsalistu. Do týmu se úspěšně zabudoval Radek Odvářka a svou stabilní výkonností si jednoznačně řekl o pevné místo v sestavě „A“ týmu. Svou šanci na konci soutěže chytil i Michal Čáp. Líbily se mně i výkony gólmana Bence. Velké poděkování samozřejmě patří kapitánovi Tomáši Hromádkovi, který určoval řád v týmu. Mezi tradiční tahouny týmu patří samozřejmě i ti hráči, kteří se umístili na předních příčkách v kanadském bodování týmu, bylo by zbytečně je tedy znovu zde vypisovat. Obecně si myslím, že všichni odehráli povedenou sezónu a můžou být spokojeni. Doufám, že si to kluci přenesou na velký fotbal, tak i do další sezóny.
Chtěl by zmínit i výkony kluků z „B“ týmu- jmenovitě Tomáše Dostálka, Martina Bělouška a mladého gólmana Petra Chalupu, o které se mohu do budoucna rozhodně opřít. Do další sezóny chceme získat několik nových tváří ve věku 17 až 21 let a to hlavně do „B“ týmu, který hraje Divizi D. Samozřejmě tím chceme výhledově pomoci hlavně „A“ týmu.

V čem vidíte slabiny a největší zbraně Vašeho týmu?
Miloš Moravec: Po herní stránce jsme dokázali využít zkušeností z předešlých ročníků a chtěli jsme skloubit loňskou sezónu, kde jsme pracovali spíše na defenzivním pojetí hry s prolnutím větší aktivity v útoku. Tento styl hry je založen na fyzické připravenosti hráčů a myslím, že se nám to celkem povedlo. Samozřejmě stále je co zlepšovat a to třebas po stránce zahrávání standardních situací. Dalším problémem se ukázala také hra v pěti hráčích v poli, kde potřebujeme zapracovat na větším počtu přihrávek bez ztráty balónu.

Jaké máte s „A“ týmem cíle pro nadcházející sezónu? Před aktuální sezónou jste chtěli být do 6. místa. Pomýšlíš třebas i v dlouhodobějším horizontu ještě někam výše?
Martin Jakeš: V této nejisté době si netroufám pomýšlet na mety nejvyšší. Celkově se snažíme v klubu jít krůček po krůčku směrem dopředu. Je to díky úsilí všech, kteří na úkor svého času takto posouvají klub. Rozhodně lepší pozici bychom měli, kdybychom své zápasy (2.liga a Divize) mohli hrát doma v Chotěboři, což už se nikdy nepovede a to je věc, která nám může do budoucna hodně zkomplikovat situaci. Další sezónu bych chtěl opět být mezi prvními šesti týmy, i když příští rok bude o dost těžší s ohledem na sestup dvou ligových týmů...

Jaká je situace ohledně fanoušků, jste spokojeni s tím, kolik jich vaše zápasy navštěvuje?
Tomáš Hromádka: Zde trochu trpíme tím, že své domácí zápasy musíme hrát v Havlíčkově Brodě nebo Ledči nad Sázavou. Podmínky jsou zde dobré, ale ochota fanoušků cestovat na zápasy do jiných měst je menší, což je zcela pochopitelné. Jsme moc rádi, že existuje určité „jádro“ našich fanoušků, které naše zápasy pravidelně navštěvuje, ale určitě bychom ocenili, kdyby si na naše domácí zápasy našlo cestu fanoušků ještě více. U soupeřů kolikrát hrajeme v prostředí připomínajícím spíš hokejové play-off, ale nutit samozřejmě nikoho nemůžeme, lákadel je v dnešní době všude hodně. Budeme se tedy snažit diváky dál přitáhnout především kvalitní předváděnou hrou, a budeme věřit, že se díky ní zástupy našich fanoušků rozšíří.

FK Boca Chotěboř, to není jenom úspěšný „A“ tým. Spadají tam i týmy rezervní, hned několik družstev mládežnických apod. Jak jsi spokojen s jejich činností v minulém období.
? Martin Jakeš: Tento rok je z historie Bocy brán jako jeden z nejúspěšnějších. Mládežnici U8 a U10 reprezentovali klub skvěle a svými výsledky mě udělali velkou radost. Náš „B“ tým si po úvodních nezdarech nakonec celkem zdařile osahal Divizi D. Mezi futsalovými týmy má FK Boca Chotěboř dobrý zvuk , což je samozřejmě jen dobře a je to velká odměna pro nás všechny. Budu se opakovat, ale je to výsledek všech lidí, trenérů, rodičů, funkcionářů, sponzorů atd. za což jim všem chceme strašně moc poděkovat…

Předpokládám, že si teď velmi rád od futsalu na chvíli odpočineš, ale těšíš se už na příští ligovou sezónu? A co od ní případně očekáváš?
Martin Jakeš: Pravdou je, že si velmi rád odpočinu, ale bohužel ne nadlouho. Jednak letos budeme slavit kulatých 10 let vzniku FK BOCA a chtěli bychom tedy uspořádat exhibiční turnaj ve velkém fotbale. Velmi bych si přál, aby se tam sešli všichni ti, co se okolo našeho oddílu pohybují či pohybovali v minulosti. Zadruhé nás čeká spousta zařizování na příští sezónu. Ta bude podle mých předpokladů pro „A“ tým jedna z nejtěžších. Vůbec bych se nezlobil za podobný průběh, jakou měla ta aktuálně ukončená a to ve všech kategoriích. Přáním je postup mezi osm nejlepších celků v poháru ČMFS, kde budeme doufat v přijatelného soupeře či alespoň na nějakého soupeře se zvučného jménem- jakým je třeba ERA-PACK Chrudim.

Komentáře rss


, nanxiangwe odpovědět
I would go so far as to say thatBreitling watches totally suck. Most are priced from about $100 - $1,000 and are of far lower quality than Breitling watches] who natively cost $100 - $1,000. They are produced in rough conditions in Asia using machinery that the normal watch industry stopped using long ago. In fact, some Breitling watches are produced right next to inexpensive brands that you wouldn't want anyway. Until there is someone even close to as good as Valentino handbags making fake bags, I will go with a realReplica Valentino Handbags .
, opwein@yahoo.com odpovědět
Please compare also with the image I sent last rolex replica to confirm that this is actually the edge of the bubble it is a little hard to see under the red. The date should be centered underneath this bubble, like rolex replica sale is in the link below, and like it is for every other Rolex I have seen. I know it is a bit hard to spot the edges of the bubble in the rolex replica sale but in real life this is very obvious. I think part of the problem is also that the date fake rolex is too small compared to the bubble, but nevertheless it should certainly be centered. A shot anyway and still nothing rado replica sale so now would like to return this as was a Christmas present and would been nice if rolex replica sale had worked. Could you confirm as requested in last email about costs and forward me the address to send the watch back please.